Ekrany do kina domowego

Ekrany do kina domowego

Oferta ekranów do kina domowego jest coraz bogatsza i zróżnicowana pod względem ceny i jakości. W tym materiale skupię się na ekranach które będą wyposażeniem pokoju, pełniącego również inne funkcje np. jadalni lub salonu. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń przeznaczonych tylko do projekcji, to nieco inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Jeśli wybraliśmy projektor, znamy jego jasność i inne parametry i możliwości umiejscowienia go w naszym pokoju, możemy przystąpić do wyboru ekranu. Ekran do kina domowego powinien posiadać proporcje takie, jak obraz z projektora, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najbardziej popularny obecnie w kinie domowym format 16 do 9.

Określając szerokość ekranu powinno się przyjąć, że nie powinna ona przekraczać 70% odległości pomiędzy ekranem, a najbliższym widzem. Oczywiście jest to wartość umowna i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie była umieszczona wyżej niż 0,8 – 1 m. od posadzki.

W zależności od przewidzianego budżetu powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego był wyposażony w czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując cechy oka ludzkiego, powoduje ono, że postrzegamy obraz jako bardziej nasycony barwami i kontrastowy. Ekran ramowy może opcjonalnie posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, co potęguje rezultat, pochłaniając wszystkie zbyteczne, jasne promienie.

W ekranach rozwijanych problemem bywa zachowanie idealnie płaskiej powierzchni, szczególnie w pobliżu zewnętrznych, pionowych krawędzi. W trakcie zużywania się ekranu, mają one tendencję do zawijania się do tyłu, lub w kierunku projektora. Aby temu zapobiec, w droższych ekranach stosuje się linki do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, tzw. napinacze, zwijają się wraz z ekranem. Ekrany ramowe z powodu całkowicie innej budowy, są definitywnie pozbawione tych mankamentów.

Decydując się, jaki materiał powierzchni projekcyjnej powinien mieć nasz ekran do kina domowego, należy uwzględnić możliwości kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym. Jeśli możemy je całkowicie zaciemnić, wybierzmy materiał szary. Kolor ten uwydatnia kontrast i skuteczniej odwzorowuje barwy, charakteryzuje się jednak w miarę niewielkim współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).


Ocena: 5/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 32 (ostatnio: 02.09.2020 09:38:17)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz